Založ si blog

Prečo je dôležité hľadať svoje korene

Už dlhšiu dobu mi môj syn dával najavo, že mu niečo chýba. Nevedel presne definovať čo, preto ma to súčasne mrzelo aj rozčuľovalo. Keď sme sa na pár dní vybrali do Budapešti, prišiel na to.“Mama veď Ty si mi neodovzdala svoju maďarskú časť!“ Áno, koluje vo mne maďarská krv. Po otcovi, ku ktorému mal môj syn krásny vzťah. Ale nejako v tom rýchlom životnom tempe mi nedošlo, že by som mu mala ukázať, kam som chodila na prázdniny a čo som v Budapešti a jej blízkom okolí, kde neskôr bývala otcova mama, pozažívala.

A tak sme sa túlali po miestach, na ktoré som chodila s mojimi rodičmi. Pavlačový dom, kde ešte pred vojnou začali svoj nový život a kde sa narodili moje staršie sestry. Nádherný park, kam sa chodili prechádzať. Zábavný „Vidam park“ už bohužiaľ nefunguje, ale zakotvili sme v známej a starosvetskej reštaurácii v jeho blízkosti. Strávili sme tu dve hodiny v tieni stromu a ja som bola dojatá. Čašník mi odtiahol aj prisunul stoličku, tak to sa dnes už nenosí. Ale ja tieto starosvetské spôsoby milujem! Živá hudba znela jemne a podprahovo. Nerušila nás pri jedle, práve naopak. Žiadne rádio, žiadne bezduché reklamy. Za bránou reštaurácie Gundel bol úplne iný svet. Môj svet. Niekto by ho nazval snobizmom, ale je snáď „snobizmus pozorné správanie“? Naviac ak vidíte, že to z človeka naozaj vyžaruje? Je snobizmom krásne prestieranie? Ja to považujem za kultúrne správanie. Skrátka a dobre, ako som to napísala v knihe Volanie duše, nenarodila som sa pre staničné reštaurácie, v ktorých sa jedli párky na stojáka z papierovej tácky. 🙂 Po ceste k hotelu sme sa ešte pokochali nádhernou budovou Parlamentu. Vo večernom osvetlení pôsobila romanticky a ešte aj ten mesiačik na oblohe! V tejto budove pracoval môj dedo. Mal na starosti vykurovací systém. Na druhý deň sme zašli do mojej obľúbenej cukrárne Gerbeaud. Má nádherný secesný interiér a stojí na námestí Vorosmártyho už viac ako 150 rokov. Aj pre boli mňa tieto návraty veľmi príjemné.

Bolo zaujímavé sledovať môjho syna, ako mu maďarčina doslova vonia a keď som mu prekladala niektoré bežné vetičky zistil, že maďarská jemná komunikácia sa mu veľmi páči. Najviac vo mne zarezonovalo, keď sa opýtal, čo odpovedala čašníčka, keď sa poďakoval za jedlo. Presný preklad by bol, že ti ho „doniesla zo srdiečka.“ „To je krásne, mami. U nás na Slovensku by ti povedala len „Nemáte za čo.“ Nikdy som si tieto veci neuvedomila, brala som to ako samozrejmosť.

Po tých pár dňoch v Budapešti som zistila, že môj syn sa v správaní zmenil. Začal byť láskavejší k sebe aj k ostatným. Povedané slovami klasika: Je veľmi dôležité pozbierať svojho ducha zo všetkých končín sveta. Iba tak sa môžme dostať k celistvosti.

Prajem vám krásne zážitky z miest, na ktoré sa vyberiete, aj keď nebudete presne vedieť prečo a čo vás tam ťahá. Viktória

Viac o mne aj tu.

Všade dobre, doma najlepšie

27.09.2022

K Anglicku, k Londýnu, ale aj k anglickému vidieku mám osobitný vzťah. A nielen preto, že tam žije môj syn. Už v mladosti som mala rada tvorbu Aghaty Christie, hlavne jej zaujímavé psycholigické príbehy, ku ktorým neodmysliteľne patrí aj zvláštna postavička detektíva Hercula Poirota. Jej príbehy sa väčšinou odohrávali v Londýne a v blízkom okolí. Obdivovala som z [...]

Poznáte rozprávku o 3 grošoch?

12.09.2022

Príspevok je reakciou na komentáre predchádzajúceho príspevku Prečo je dôležité hľadať svoje korene. Poznáte rozprávku o troch grošoch? Ak nie, tak si ju vygúglite. Ja si z nej vyberiem len toto. „Keď sa kráľ zadivil, ako je možné vyžiť z troch grošov, človek mu povedal: Prvý groš vraciam svojim rodičom, druhý požičiavam svojim deťom a z tretieho [...]

POCIT ŠŤASTIA

26.08.2022

Máte aj vy miesta, kde radi chodíte aj opakovane? Kde zažívate povznesený pocit ľahkosti bytia? Kde chvíľu nič nemusíte? Kde môžete ísť aj sami, pretože vás už poznajú a tak tam idete akoby ste išli domov? Jedno z takých miest je pre mňa Rozhľadňa Monte Mory na Štrbskom Plese. Cítim tam o niečo redší vzduch a ten mi robí dobre. Krásne výhľady z každej strany, no [...]

Nord Stream

Rusko nemá informácie, že západné tajné služby môžu za sabotáž Nord Streamu

01.10.2022 09:00

Rusi však tvrdia, že predtým sa tajné služby západných krajín zaoberali "výbuchmi plynovodov".

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Nikaragua zakázala novému veľvyslancovi USA vstup do krajiny pre 'neúctivé' poznámky

01.10.2022 07:57, aktualizované: 09:28

Hugo Rodriguez "nebude za žiadnych okolností prijatý do našej Nikaraguy. Nech je to imperialistom jasné," uviedla nikaragujská viceprezidentka Rosario Murillová.

Florida, hurikán Ian

Hurikán Ian pustošil Floridu, zanechal po sebe desiatky mŕtvych

01.10.2022 07:05

Oficiálne počty obetí hurikánu Ian v USA rastú a zrejme to bude pokračovať, keď sa záchranári dostanú do najzasiahnutejších oblastí.

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

ONLINE: Tuhé boje o Lyman. Cesta Kyjeva do NATO nie je podľa USA na programe dňa

01.10.2022 06:00, aktualizované: 08:40

Volodymyr Zelenskyj žiada o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO, poradca amerického prezidenta to momentálne nevidí ako nevyhnutné.

viktoriasentpetery

Blog o zážitkoch z ciest, terapeutických sedeniach a emóciách. Cesta za poznaním seba samého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 13881x
Priemerná čítanosť článkov: 1157x

Autor blogu

Kategórie