Založ si blog

Svetská krása

Tento príspevok je venovaný ženám zrelým alebo tým, ktoré sa boja dozrieť. Zámerne som nenapísala zostarnúť. Pretože zostarnúť ešte neznamená dozrieť. V mojom ponímaní môže byť aj zrelá žena obdivuhodná a žiadaná, ak má odvahu byť sama sebou a je pre ňu úplne prirodzené, že to dopraje aj ľuďom vo svojom okolí. Pretože ak je sama sebou, už nemusí kontrolovať svoje správanie a má dosť času na to, aby pozorovala a preciťovala ľudí vo svojom okolí. No nie preto, aby ich hodnotila podľa ich oblečenia, správania, vzdelania a pod., ale preto, aby si vedela dobre vybrať tých, s ktorými chce zdieľať spoločnú realitu. Ostatných stačí rešpektovať. Prežívanie takejto ženy je potom hlbšie a viac ju napĺňa.

Keď som takmer po 50-tich rokoch znovu navštívila Bojnice, bola som prekvapená. Ten istý zámok sa mi zdal krajší, pešia zóna pod kolonádou tých istých stromov príjemnejšia a krása zelených listov na strome ma lákala k dotyku. Ako mladá som bola príliš zamestnaná inými podnetmi, a tak mi život tu a teraz unikal. Aj to je zrelosť. Je krásna. Je tu však jeden veľký rozdiel. Svetská krása raz vybledne, no krása ktorá sa nám v očiach zračí po prežitých skúsenostiach, ktorých podstatu sme pochopili, nevybledne nikdy.

Na záver mi dovoľte zacitovať vetu z mojej prvej knihy Obdivuhodná žena: „Obdivuhodná žena sa rada prizná k svojmu veku. Miluje ho rovnako, ako svoje kvality, vďaka ktorým ostane neodolateľná do konca svojho života“.

Foto: Adam Sentpétery (uverejnené so súhlasom autora).

Ľútosť

22.06.2022

Táto záludná emócia je v živote človeka často prítomná. Prečo záludná? Mnohí si totiž myslia, že keď niekoho ľutujú, tak sú dobrí, citliví a zbožní. Ale akí by boli, keby nebolo koho ľutovať? V praxi to vyzerá asi takto. „Chudáčik môj, tak mi je ťa ľúto! Život je poriadne krutý a nič s ním neurobíš. No poď, ja ťa poľutujem, som predsa dobrá!“ [...]

Očakávania

15.06.2022

Niekedy dávno som poznala len jednu stranu očakávaní. Tú negatívnu, ktorá mi prinášala samé sklamania. Čakanie na lásku, čakanie na to, že sa nájde niekto, kto ma urobí šťastnou a splní všetky moje túžby. Očakávala som, že niekto prestane piť alebo nevhodne podnikať… Nič z toho sa nestalo. Odpozorovala som, že očakávať niečo od druhého je dosť riskantné. [...]

NAOZAJ nemôže VAJCE učiť SLIEPKU?

30.05.2022

Blíži sa krásny sviatok. MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ. Preto symbolicky pripíjam na ich zdravie. Želám im rodičov, ktorí by sa k nim dokázali priblížiť do takej miery, aby vedeli rozvíjať ich potenciál a aby ich dokázali motivovať na ceste k cieľu. Rodičov, ktorí nechcú všetko urobiť za nich a obrať ich tak o pocit z dobre vykonanej práce a následne aj vlastného uznania za [...]

Putin, vojna, Osetsko

ICC vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s rusko-gruzínskou vojnou

30.06.2022 18:21

Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na tri osoby v súvislosti s vojnovými zločinmi spáchanými počas konfliktu v Južnom Osetsku v roku 2008.

Rusko, Štátna duma

Štátna duma schválila zákon, ktorý uľahčí zákazy zahraničných médií

30.06.2022 17:26

Poslanci ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, schválili vo štvrtok zákon, ktorý uľahčí zásahy voči zahraničným aj domácim médiám. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Erdogan

Problém pre NATO. Ankara už hrozí zablokovaním prijatia Švédska a Fínska

30.06.2022 17:24

Erdogan žiada splniť záväzky obsiahnuté v memorande.

Poľsko Bielorusko hranice plot dokončenie

Takmer dvesto kilometrov, 50-tisíc ton ocele. Poľsko má na východnej hranici plot

30.06.2022 16:22

Päť a pol metra vysoká bariéra má zastaviť nelegálnu migráciu z Bieloruska.

viktoriasentpetery

Blog o zážitkoch z ciest, terapeutických sedeniach a emóciách. Cesta za poznaním seba samého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 7064x
Priemerná čítanosť článkov: 1009x

Autor blogu

Kategórie